Tirebolu Hakkında

TİREBOLU HAKKINDA


Tirebolu eski bir yerleşim merkezidir.

M.Ö. 650 yılında Miletoslularca kurulduğu bilinmektedir.
Trabzon ve Giresun‘un yanında üçüncü önemli yerleşim merkezi olarak ilk çağlarda göze çarpar. İlçenin adı “Üç Şehir” anlamına gelen Tripolis’den gelmektedir. Eski Tirebolu üç kale içinde kurulmuştu. Bunlar, Merkez Kalesi, Bedrama Kalesi, (kıyıdan 15 km. içeride Harşıt Çayının doğusunda ) ve Andoz Kalesidir. 30 Ekim 1918’de Mondros Mütarekesi’nin imzalanmasıyla burada yaşayan Rumlar Pontus devleti kurma sevdasına kapılmışlardır. Ancak Kurtuluş mücadelemizin başlamasıyla, vatanımızın dört bir tarafında olduğu gibi ilçemizde de bu hayal durdurulmuştur. İlçemizdeki mücadeleyi Topal Osman Ağa ve Tirebolulu Hüseyin Avni Alparslan kurdukları gönüllü alaylarla yapmışlardır.

Tirebolu 19. yüzyılda Trabzon iline bağlı bir ilçeydi. Giresun (1923) il olunca Tirebolu da ilçe statüsünde Giresun’a bağlandı.

Daha önceleri Tirebolu’ya bağlı köy ve bucak merkezleri olan Görele (Osmanlı Döneminde), Espiye, Doğankent ve Güce Tirebolu’dan ayrılarak müstakil İlçe statüsüne kavuşmuşlardır. Bu gelişme Tirebolu’nun küçülmesine neden olmuştur. 

Tirebolu Belediyesi 1868 yılında kurulmuştur.

PLAJLARIMIZ

KARADENİZ'İN İNCİSİ TİREBOLU


BANKA ŞUBELERİ

MESLEK GRUPLARIHava Durumu
Anlık
Yarın
26° 28° 20°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.70065.7234
Euro6.31536.3406
TİF HABER AJANSI