Tarihi Eserler

TARİHİ ESERLERİMİZ

TİREBOLU KALESİ

 Tirebolu ilçe merkezinde, denize doğru uzanmış küçük bir yarımadanın üzerinde yer alır. Kalenin kesin yapım tarihi bilinmemekle beraber M.Ö. 15. yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır. Kalenin içerisinde bazı binalara ait temeller vardır. Bunların başında güney duvarı içerisine oyularak yapılmış bir mescit mihrabı ve bu mescide ait duvar temelleri bulunmaktadır. Kalenin batı tarafında ikinci bir kule gibi yükselen ayrı bir kısım daha vardır. Kale restore edilmiştir.BEDRAMA KALESİ

 Tirebolu-Torul Karayolu üzerinde, Örenkaya Köyünde bulunan kale, tamamen yerli kayalar üzerine kurulmuştur.

Tirebolu'dan yaklaşık 8 Km uzaklıkta, oldukça yüksek bir kayalık üzerinde bulunan küçük bir kaledir. Etrafındaki sur duvarlarından çok azı günümüze kadar kalabilmiştir.

Kaleye güney taraftan çok dar patika bir yolla çıkılabilmektedir. Kale kapısı tamamen yıkılan kaleden çok az sur duvarı geriye kalmıştır. Kaleye uzaktan bakıldığında tamamen tabii kayalık gibi görünmesine rağmen Harşit Vadisini en iyi kontrol altıda bulunduran bir konuma sahiptir.

ÇEŞMELER

 İlçemizde birçok tarihi çeşmeler bulunmaktadır. Selimağa Çeşmesi, Gacan Çeşmesi, Siyamoğlu çeşmesi, Naibzade çeşmesi, Hasan Kapudan Çeşmesi, Çatal Çeşme ayakta kalan görülebilecek olan çeşmelerdir.

 

 

 

 

TARİHİ EVLER

 Tirebolu Tarihi evleri görülmeye değerdir. İlçede 54 ev Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunca koruma altına alınmıştır.

Sözkonusu tarihi evler aslına uygun olarak restore edildiğinde Safranbolu ve Beypazarı evleri gibi turizme kazandırılabilecektir.

 

 

DİĞER TARİHİ ESERLER

Yılgın Plajının açığında antik çağdan kaldığı sanılan fırın taşı ve delik taşı da dikkate değer eserlerdendir.

PLAJLARIMIZ

KARADENİZ'İN İNCİSİ TİREBOLU


BANKA ŞUBELERİ

MESLEK GRUPLARIHava Durumu
Anlık
Yarın
26° 28° 20°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.70065.7234
Euro6.31536.3406
TİF HABER AJANSI