TİF’DE AĞAÇ SÜSLEME GELENEĞİ KONFERANSI

Giresun Üniversitesi Tirebolu İletişim Fakültesi konferans salonunda 29 Aralık 2016 Perşembe günü "Türklerde Hayat Ağacı İnancı ve Ağaç Süsleme Geleneği" konulu bir konferans gerçekleştirildi.

Giresun Üniversitesi Tirebolu İletişim Fakültesi konferans salonunda 29 Aralık 2016 Perşembe günü "Türklerde Hayat Ağacı İnancı ve Ağaç Süsleme Geleneği"  konulu bir konferans gerçekleştirildi.

İletişim Fakültesi  Dekanı Prof. Dr. Bayram Kaya ve Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. İsmail Cem Feridunoğlu, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Abbas Karaağaçlı’nın ve fakülte öğretim elemanlarının katıldığı konferansa  İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Betül Karagöz konuşmacı olarak katıldı.

Prof. Dr. Betül Karagöz ilk olarak; Hayat Ağacının anlamına ve bir egemenlik simgesi olarak ne ifade ettiği hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Ardından Hayat Ağacının, yaşamın bir parçası olarak hayatımızın her alanında; camilerde, çinilerde hatta kilimlerde kullanılan desenlerde bile koruyucu bir simge olarak kullanılmakta olduğunu ve bunun kültürden kültüre farklıklar gösterdiğini dile getirdi.

Türkiye’de en çok kullanılan Hayat Ağacı motifinin kayın ağacı olduğunu vurgulayarak farklı toplumlarda da servi, sedir, zeytin, asma hurma, palmiye, kayın, nar, meşe vb. ağaçların hayat ağacını simgesi olarak kullandıklarını belirtti.

Ayrıca  Prof. Dr. Yerdelen ise,  Hayat Ağacı; Doğu Türkistan, Orta Asya, Sümer, Hitit, Frig, Asur, Urartu, Grek, Roma, Bizans, Fars, İslam, Selçuk ve Osmanlı kültürlerinde ebedilik, edebi bekçilik simgesi olarak egemenliği   ifade ettiğini hatta Türklerde ağaç süsleme geleneğinin Orta Asya'da 21 Aralık'ta gün dönümü kutlamaları için ağaç süsleme adetleri olduğunu söyledi.

Son olarak  Prof. Dr. Yerdelen; çoğunluğun değil, bilinçli çoğunluk olmanın önemli olduğunu söyleyerek konuşmasını noktaladı.


407 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
PLAJLARIMIZ

KARADENİZ'İN İNCİSİ TİREBOLU


BANKA ŞUBELERİ

MESLEK GRUPLARIHava Durumu
Anlık
Yarın
26° 28° 20°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.70065.7234
Euro6.31536.3406
TİF HABER AJANSI