TİREBOLU’DA KADINA KARŞI ŞİDDETLE MÜCADELE ETKİNLİĞİ

“25 Kasım Uluslararası Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü” kapsamında Tirebolu İletişim Fakültesi ve AKDES (Akademiden Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Destek Öğrenci Topluluğu) tarafından bir program düzenlendi.

“25 Kasım Uluslararası Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü” kapsamında Tirebolu İletişim Fakültesi ve AKDES (Akademiden Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Destek Öğrenci Topluluğu) tarafından bir program düzenlendi.

25 Kasım 2016 Cuma günü saat 10.00’da başlayan ve açılış konuşmasını Prof. Dr. Hülya Uğur TANRIÖVER yaptığı program, “Güzel Ahlakın Cinsiyeti Yoktur” mottosu ile yola çıkan AKDES Tiyatro Topluluğu’nun hazırlamış olduğu “Sesim Olur musun?” adlı bir tiyatro gösterisi ile devam etti.

Tiyatro oyunundan sonra tekrar kürsüye çıkan Prof. Dr. Hülya Uğur TANRIÖVER “Kadın Cinayetleri Önlenebilir” konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü’nün, 25 Kasım olarak belirlenmesinin nedeninin 1960 yılında Dominik Cumhuriyeti'nde meydana gelen Mirabal Kardeşler adlı 3 kız kardeşin tecavüz edilerek vahşice öldürülmesi olayına dayandığını ve kadına yönelik şiddete karşı çözüm yolları aramak ve bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 1999 yılında 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan ettiğini söyleyen Sayın TANRIÖVER, sunumunda Kadın Cinayetleri Eylem Araştırmalarından başlıklar paylaştı.

Eylem araştırmalarının önemine, araştırmanın kapsamı ve yöntemine, kadın cinayetlerinin medyadaki yansımalarına değinerek yapmış oldukları araştırma ile ilgili gerçekleştirilen 105 görüşmeden çeşitli örneklemler göstererek, kadın cinayetlerinin nasıl önlenebileceğine dair çözüm önerileri içeren konuların üzerinde duran Prof. Dr. Tanrıöver  “Dayanışma Yaşatır” sloganıyla konuşmasını sonlandırdı.

485 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
PLAJLARIMIZ

KARADENİZ'İN İNCİSİ TİREBOLU


BANKA ŞUBELERİ

MESLEK GRUPLARIHava Durumu
Anlık
Yarın
26° 28° 20°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.70065.7234
Euro6.31536.3406
TİF HABER AJANSI